DESER

Słowo deser pochodzi z francuskiego desservie – czyli czyścić stół.  Jest to potrawa jadana zazwyczaj na zakończenie głównego posiłku. Najczęściej jest słodka. Za deser można uważać także jedzenie sera lub picie kawy.

Czym dla mnie jest deser?

 Deser
Cóż. Ja deseroholik mam poprzesuwane priorytety. Zaczynam zamawianie czegokolwiek od deseru. Znajomi są wprost zafascynowani moim podejściem, w sumie przejęli moje upodobania i również zaczynają przejmować moje mocno „deserowe” podejście. Kelnerki już się nie dziwią– że tak od końca zaczynamy jedzenie.
A desery? Mogą mieć bardzo różną formę – ciastka, lody, budyniu, kisielu, gofrów, musów, galaretek, sałatek owocowych, chałwy, sorbetu, sufletu, puddingu, pancaksów, kompotów, pianek.
Serować te pyszności można w różnych wersjach, na ciepło i na zimno. Na słono i na słodko.
A tak prywatnie powiem Wam jedno. Deser to najważniejszy posiłek dnia i basta!
Dlaczego o tym pisze? Ponieważ na całym świecie desery występują pod przeróżną postacią. Ale wszędzie są. Deserowa filozofia zyskuje głębszych sens, jak widzicie.

Historia wszechobecnych deserów

Dawnej funkcje deserów pełniły suszone lub świeże owoce. W krajach orientalnych do słodzenia zaczęto używać skoku z trzciny cukrowej, w Europie miodu pobieranego od dzikich pszczół. Wtedy pojawiła się koncepcja pierwszych deserów. Rzymianie uwielbiali jeść budynie, kremy i naleśniki. Średniowieczni rycerze, poprzez kontakt ze światem arabskim poznali cukier trzcinowy, sorbet i galaretki. Kakao czy wanilię odkryto i przywieziono do Europy dopiero pod koniec XV wieku.
W późniejszych czasach ludzie używali cukru wyłącznie przy wielkich okazjach. Jego cena była horrendalna. W miarę rozwoju kolonii plantacje trzciny cukrowej stały się świetnym źródłem dochodu.

Dopiero pod koniec XIX wieku, gdy wprowadzono do uprawy buraka cukrowego i rozwojem technologii obróbki – zaczęto rozpowszechniać cukier jako wyrób dostępny powszechnie. Rozwój tej gałęzi przemysłu nastąpił błyskawicznie i równie szybko jak rozwój cukiernictwa w ogóle. Zaczęto od tamtej pory eksperymentować z tworzeniem deserów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz